Mandala

Jak pracovat s mandalou

Slovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená posvátný kruh nebo oblouk. O tom, co je mandala jsem psala v tomto článku.

Jak pracovat s mandalou?

Mandala, práce na ni dot painting, tvorba pro mne symbolizují harmonii, odpočinek, relaxaci, určitý druh meditace. Má tvorba je pokaždé jiná. I tobě to doporučuji.

Nedodržuj žádná striktní pravidla, napoj se na svou intuici a tvoření si užívej.

Malovaná mandala

Tato nádherná mandala zdobí můj obývák a vytvořila jsem ji o vánocích 2019. Tečkováním je pouze dotvořená, ale je malovaná převáženě akvarelovými pastelkami a fixami.

Tvoření si užívej

Konec roku používám k bilancování, zhodnotím, co se mi povedlo, co ne, sestavím si mapu na další rok.

Za jednu z nejdůležitějších věcí ve svém životě považuji čas. Například čas, který strávím se svými blízkými.

Tato mandala, ale i další mé obrazy pro mne symbolizují čas, který trávím sama se sebou. Malování této mandaly jsem využila i k bilancování.

Mandala

Važ si sama sebe. Najdi si pro sebe čas, hodinku dvě, přestaň myslet na problémy všedního dne a tvoření si užívej. Já jsem si tvoření nesmírně užívala s Boninkou :).

Malování mandaly

Boninka mi chybí a když nad tím tak přemýšlím, mé tečkování a tvoření velmi často vypadalo tak, že Boninka byla někde poblíž.

Vlož do mandaly záměr

Je něco co by sis moc přála? Mysli na to při tvoření a malování. I tato má mandala má svůj záměr. Můj cíl pro rok 2020, je vložený v barvách, které jsem vybírala intuitivně. Záměr je vložen v pocitech. To po čem jsem toužila a co mne při tvoření napadalo jsem i napsala na zadní stranu zarámované mandaly.

Slovy se mnohdy nedají vyjádřit pocity, naladění. Barvami, tvorbou a obrazy ano. Obrazy a mandaly často mluví beze slov. A obraz mandaly bude mluvit, až bude zdobit tvůj interiér.

Při psaní tohoto článku mne napadlo, že si musím svůj záměr znovu přešíst 🙂

Vlož do mandaly svůj pocit

Vytvoř si pro sebe prostor a čas, ztiš se, vyber si hudbu, která s tebou právě souzní. Jaké jsou tvé pocity? Vyber si barvy podle své náladay. Nevybírej barvy, které se k sobě hodí, ale barvy, které se ti právě líbí.

Na mých kurzech dot painting se sejde vždy pestrá směsice účastníků a i obrazy, které vznikají nejsou stejné, jsou pestré, vypovídají o účastnících.

Mandalu kterou kreslíš nebo tečkuješ vypovídá o tobě. Je to tvá vlastní originální mandala. Nenechávaje se svazovat pravidly.

Pověs si mandalu

Má pracovna, učebna i celý dům je vyzdoben obrázky a obrazy, které jsem vytvořila. Kdykoliv se podívám na tento obraz bohyně, cítím energii, kterou sem cítila při jejím tvoření, malování.

Dot painting obraz

Stejně tak to bude i s tvou mandalou. Bude zdobit tvůj dům. Vzpomeneš si na pocity, které jsi měla, když jsi ji tvořila.

Pochval se

Prohlédni si svou mandalu. Pochval se. Neporovnávej se s ostatními. Je to tvá vlastní, originální mandala. Vypovídá jen o tobě. Velmi často v sobě máme vnitřního kritika.

Toto  je jeden z mých prvních obrázků. Líbí se ti? Je dokonalý?

teckovana mandala

Přiznám se, že se mi tento obrázek nelíbil. Kruh uprostřed je šišatý, tečky nejsou jedna jako druhá. Je to jeden z mých prvních obrázků tvořených metodou dot painting.

Kdysi jsem dělala kurz Umělcova cesta. Je to vlastně kniha, dvanáctitýdenní kurz, který probouzí kreativitu. V něm se hovoří a pracuje s vnitřním kritikem.

Vnitřní kritik je ten hlas, který nám našeptává, že je něco nedokokonalé.  Že jsou ostatní lepší. Že nemá cenu něco dělat…..

Stále mám  svého vnitřního kritika. Vím o něm, ale přesto tvořím. Tvoření si užívám a díky tomu jsou mé obrazy a obrázky nádhernější.

Ne proto, že mám talent, že umím malovat, ale protože stále maluji.

Díky tomu, že jdu stále dál, připravuji a vedu kurzy. 

Dělej  to tedy také tak. Tvoření si užívej a pokračuj. Nehaň si své obrazy a obrázky.

 Tento obrázek je dokonalý. Je to obrázek, který jsem uměla namalovat v danou chvíli. Má nádherné barvy. A díky pravidelnému tečkování, jsou mé tečky symetričtější, mé obrazy jiné.

Je mnoho dalších způsobů a cest, jak pracovat s mandalou. Mám bohaté zkušenosti a věřím, že o nich napíšu další články, připravím kurz nebo kurzy.

Online kurz o tečkování zdarma

Ochutnávku tečkování, metodu dot painting získáte také v online kurzu zdarma- Tečkovaná relaxace. Naleznete zde krátká videa o tom

  • co je to dot painting
  • čím tečkovat
  • jaké jsou barvy vhodné k tečkování
  • jak si připravit plátno nebo podklad k tečkování

j.san@post.cz
Jsem malířka a lektorka. Učím lidi nalézat a objevovat svou kreativititu v kurzech malování metodou dot painting, tečkování.Více informací o mně nalzenete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.