Mandala

Co je to mandala

Slovo mandala pochází ze sanskrtu. Znamení kruh, oblouk nebo také posvátný oblouk. Toto slovo do naši kultury přinesl C.G. Jung.

Mandala je ale nadčasová, neváže se na kulturu ani místo.

Zkus si zahrát hru. Zavři oči a představ si, kde všude se s mandalou setkáš? Zahraju si ji s tebou.

S mandalou jako kruhem se setkáme v přírodě.

Představ si například oplodněné vajíčko, ze kterého vyrůstáme, v kruhové děloze. Žijeme na planetě, která je také kulatá. Tato planeta se pohybuje po kulaté oběžné dráze kolem kulatého slunce.

Hrajme si dál.

Podívejme se na atomy, které tvoří naše těla a objevíme další vesmíry.

Podívejme si do přírody. I květy jsou malými mandalami. Hnízda, která si staví ptáci jsou kruhová. Sněhové vločky, letokruhy stromů, krystaly vody. Můžeme takto pokračovat do nekonečna.

Kde jinde v přírodě objevíš kruhy? Mandaly?

S mandalou se setkáváme ale i ve všech kulturách.

Mandalou jsou rotundy i půdorysy kostelů se svou orientací k východu, místu vzkříšení Jéžiše Krista. Mandalou jsou i rozetová okna v kostelích, ornamenty na podlaze kostelů, kupole, ….

Mandala představuje představuje obraz světa, lidské nitro a ideál, jak dosáhnout životní harmonie.

Mandala se skládá z jinové, tedy ženské energie, kterou symbolizují barvy. Mandala se také skládá z jangové energie, tedy mužské, která symbolizuje tvar.

Malovaná a vytvořená mandala je překrásný energetický zářič, nádherný prvek do tvého interiéru, který harmonizuje prostor.

Můžeš si koupit omalovánky, vytisknout si mandaly na internetu, ale můžeš si také svou vlastní mandalu vytvořit. V tomto videu, které jsem pro tebe připravila nalezneš jednoduchý návod, jak si svou vlastní originální symetrickou mandalu narýsuješ sama.

Buď kreativní, vezmi si papír, kružítko a pravítko a narýsuj si svou vlastní, originální mandalu.

Mandalu si dotvoř podle nálady tečkováním, metodou dot painting, vybarvi si ji pastelkami, fixami, akrylovými barvami. Buď kreativní, tvořivá.

Uděláš mi obrovskou radost, když mi obrázek své mandaly pošleš nebo ho nasdílíš ve facebookové skupině Tvoříme mandaly a tečkované obrázky.

Už samotný proces tvoření je meditací, který ti přinese uklidnění, sebeléčení, vhled, pomoc při zpracování emocí. Užij si ho.

Přečti si článek, jak pracovat s mandalou.

j.san@post.cz
Jsem malířka a lektorka. Učím lidi nalézat a objevovat svou kreativititu v kurzech malování metodou dot painting, tečkování.Více informací o mně nalzenete tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.